Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki

Trzeciego i zarazem ostatniego dnia Targów Książki LIBER w Madrycie, podczas których Polska pełniła rolę gościa honorowego, odbyły się cztery spotkania. Wśród nich znalazły się m.in. dyskusje poświęcone programom bookstartowym jako istotnym działaniom na rzecz promocji czytelnictwa, a także rosnącej popularności polskiej książki dla dzieci.

Jak podają organizatorzy, frekwencja podczas Międzynarodowych Targów Książki LIBER była w tym roku zdumiewająca – wzięło w nich udział 9235 gości z ponad pięćdziesięciu krajów, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z 2021 rokiem (czyli ostatnim, kiedy impreza odbyła się w Madrycie). Liczba imponuje szczególnie, kiedy pamięta się, że LIBER to wydarzenie skierowane nie do czytelników, ale wyłącznie do profesjonalistów działających w branży wydawniczej. Kolejna edycja Targów LIBER odbędzie się w Barcelonie w pierwszym tygodniu października 2024 roku.

Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zorganizował stoisko i prezentację Polski jako tegorocznego gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie. Przez trzy dni targów odbył się szereg spotkań związanych m.in. z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim goście targów mieli również okazję uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących, za sprawą których mogli poznać także pozaliteracką ofertę kulturalną naszego kraju. 


Program trzeciego dnia polskiej prezentacji przedstawiał się następująco:

10:00 – Spotkanie pt. „Czytanie elektroniczne w Hiszpanii i Polsce. Podobieństwa i różnice”

O rynku e-booków w Polsce i w Hiszpanii porozmawiali dwaj eksperci, którzy sprzedażą książek elektronicznych zajmują się na co dzień – Matías Chimirri z firmy Libranda i Mariusz Sobczak z firmy inkBOOK.

11:00 – Spotkanie poświęcone programom bookstartowym w Polsce i Hiszpanii

O programach bookstartowych, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci, dyskutowali praktycy – dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski oraz Ana Molina – koordynatorka programu Bookstart España, prowadzonego przez Stowarzyszenie Mestiza.

12:00 – Spotkanie pt. „Polska literatura dziecięca: rosnące zjawisko globalne”

O polskiej literaturze dla najmłodszych, która cieszy się dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem na całym świecie porozmawiali José Díaz z hiszpańskiego wydawnictwa Thule Ediciones i Karolina Jaszecka – tłumaczka i agentka literacka, która specjalizuje się właśnie w literaturze dziecięcej.

19:00 – Prezentacja hiszpańskiego wydania książki „Życie Chopina” Kazimierza Wierzyńskiego

W prezentacji hiszpańskiego wydania „Życia Chopina” Kazimierza Wierzyńskiego w tłumaczeniu Elżbiety Bortkiewicz wzięli udział: Javier Jiménez – wydawca (Fórcola Editorial), Rafael Ortega – autor epilogu do hiszpańskiego wydania oraz Fernando Presa, który napisał do niej prolog.

Kompletny program polskiej prezentacji – obejmujący wszystkie dni targów i przygotowany w języku hiszpańskim – jest dostępny TUTAJ.

Polskie stoisko na Międzynarodowych Targach Książki LIBER

Na gości targów przez cały czas trwania wydarzenia czekało polskie stoisko, na którym można było spotkać przedstawicieli polskiego rynku wydawniczego – nawiązać kontakty i zapoznać się z ofertą. Na stoisku o łącznej powierzchni 120 m2 zaprezentowało się 21 polskich wystawców z branży, wśród których znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. W Madrycie byli z nami: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.

Katalog New Books from Poland

Na Międzynarodowych Targach Książki LIBER w Madrycie była także prezentowana hiszpańska wersja tegorocznego katalogu „New Books from Poland”. W katalogu znalazło się 28 polskich książek, które zostały wydane w ciągu ostatniego roku. Zależało nam na jak największej różnorodności prezentowanych przez nas pozycji, dlatego w katalogu można było znaleźć występujące obok siebie powieści, zbiory opowiadań, literaturę faktu, a także komiks. Wśród autorów, których dzieła zaprezentowaliśmy w tegorocznym katalogu znalazły się takie nazwiska jak m.in. Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Maciej Hen, Anna Goc, Rafał Kosik, Anna Piwkowska czy Andrzej Nowak. W związku z faktem, że hiszpańscy wydawcy od dawna interesują się także polską literaturą dla najmłodszych, na polskim stoisku był także dostępny oddzielny katalog, który prezentował najciekawsze dokonania z zakresu najnowszej polskiej książki dziecięcej.

Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER było wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. Targi były także doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.

Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.